Medical Underground
medik.cz
wiki.medik.cz
2. LF
Stuff
Brutal search
(Experimental, use
at your own risk!)

 
Other projects
Friendly sites
Info
Počet přístupů:
Počet přístupů od 28. listopadu 1999
Engine:
Kalliopé 3.04

Generováno:
26. 1. 2021
12:01:17 GMTMotto:
Carpe diem,
carpe noctem,
vita brevis est!

RAR

Některé soubory na těchto stránkách jsou z důvodu úspory místa komprimovány pomocí programu RAR (resp. WinRAR). Pro někoho se to může zdát jako zbytečná komplikace - ale já pro to mám své důvody. Zrovna nedávno jsem sem dával jeden dokument ve formátu RTF - ten měl v nezkomprimované podobě přes 1 megabajt. Po komprimaci RARem už zabírá jen asi 68 kilobajt. To už je docela slušný rozdíl, ne?

Pro ty, kteří už se kolem počítačů nějakou chvíli pohybují, by rozbalení souborů z RARového archivu neměl být žádný problém. Těm doporučuji v těchto místech přestat číst, aby si nemysleli, že je poučuju o něčem, co je samozřejmé (pro ně :-).

Těm z Vás, kteří si ale neví rady: Je dost velká pravděpodobnost, že v počítači už máte nějaký program, který umí s RARovými archivy zacházet. Jak to poznat? Soubor si někam stáhněte, tu složku, kam ho stáhnete, si hlavně zapamatujte, pak se do ní podívejte a zkuste na souboru poklepat myší (alias "double-click" - that's the trick :-). Pokud je s příponou .RAR asociovaný nějaký program (WinRAR, PowerArchiver, etc.), měl by se tento spustit a archiv otevřít. Další postup pak záleží na daném programu, ale pravděpodobně někde uvidíte nějakou ikoknu typu "Rozbalit", "Extract" etc. Pokud Vám ale Windowsy zobrazí hlášku, že není možné nalézt program asociovaný k příponě RAR, musíte si pravděpodobně takový program nainstalovat. Konkrétně WinRAR si můžete stáhnout například z adresy www.rar.cz. Na tomto místě pravděpodobně naleznete i nějaké podrobnější informace, jak z programem zacházet.

Pro úplnost ještě pár poznámek: Pokud se někdo podivuje, že nepoužívám například formát ZIP, který někomu třeba příjde "standardnější", tak na to je jednoduchá, ale dalo by se říci "dvojsečná" odpověď. Za prvé - RARový archiv je bez diskuse menší. A někdy dost výrazně. Za druhé - jaký standard? Tady si určuju standardny JÁ a já říkám, že nejlepší je RAR. :-) Sám ve svém okolí doporučuji všem známým používat RAR už asi od poloviny 90. let, nebo kdy se mi to povedlo stáhnout jednu z prvních veřejných verzí ještě z nějaké BBS (snad to byla 1.50, přesně už nevím). A ještě něco - pokud by se někdo dejme tomu na Linuxu cítil ošizen o možnost pracovat s archivem v tomto formátu, upozorňuji, že RAR je k dispozici i ve verzi pro Linux... Ale komprimovat tu vše do .tgz nebo .bz2 mně napadlo taky. :-)))

© 1999-2005 MaT, All rights reserved
Portions copyrighted by other persons ;-)