Medical Underground
medik.cz
wiki.medik.cz
2. LF
Stuff
Brutal search
(Experimental, use
at your own risk!)

 
Other projects
Friendly sites
Info
Počet přístupů:
Počet přístupů od 28. listopadu 1999
Engine:
Kalliopé 3.04

Generováno:
26. 1. 2021
10:55:55 GMTMotto:
Carpe diem,
carpe noctem,
vita brevis est!

Pro uchazeče o studium

Často se setkávám z dotazy lidí, kteří by na naší fakultě chtěli studovat, jaké výhody má právě ta naše, tedy 2. LF oproti jiným. Také se množí dotazy ohledně přijímacího řízení. Na některé z těchto věcí se pokusím v následujících odstavcích odpovědět. Pokud zde nenaleznete odpověď na to, co Vás zajímá, zeptejte se přímo mně (viz. sekce Kontakt).

Čím je 2. LF tak extra?

Naše fakulta vznikla původně jako Fakulta dětského lékařství někdy v padesátých letech. Ještě na začátku let devadesátých bylo její zaměření stále především na pediatrii. Dnes se zde ale studuje všeobecné lékařství stejně jako na jiných fakultách - ale je pravdou, že pokud byste se chtěli věnovat právě pediatrii, máte k tomu právě u nás ty nejlepší podmínky. Ale neznamená to, že pokud od nás vylezete, musíte být pediatrem.

Další zvláštností fakulty je to, že je to údajně nejmenší lékařskou fakultou v republice. Nevím podle čeho na to kdo přišel, ale pravděpodobně podle počtu studentů. Přeci jenom je fakt, že se člověk necítí tak ztracený v ročníku se 150 spolužáky, jako se asi cítí prváci třeba na 1. LF, kde jich je 500… :o)

Sice jsme fakultou nejmenší, ale zase prý sídlíme v největší nemocnici ve střední Evropě - totiž v nemocnici v Praze Motole. Údajně se jedná také o nejmodernější dětskou nemocnici ve střední Evropě... Je fakt, že tzv. Modrý pavilon vypadá hodně moderně (a podle všeho to také opravdu špičkové zařízení je), ale jako kuriozitu uvedu, že se mi povedlo na budově spatřiti krápníky. Možná sem někdy dám fotku. :o)

Bohužel ale ne všechna výuka probíhá práve v této moderní nemocnici - například výuka anatomie probíhá v prostorách Anatomického ústavu 1. LF UK na Karlově náměstí (dříve to bylo ještě horší, měli jsme společný anatomický ústav s FTVS, skoro až v Ruzyni). A většina teoretických a preklinických oborů se vyučuje v areálu na Plzeňské - ale to je od Motolské nemocnice, kde je většina přednášek, naštěstí jen kousek.

Jak je to s přijímacím řízením?

Přijímačky jsou dvoukolové - první kolo se sestává z testů z fyziky, chemie, biologie a všeobecných studijních předpokladů. Nyní už se dají sehnat modelové otázky k těmto testům (kromě všeobecných studijních předpokladů) - což je podle mého osobního názoru trošku škoda - přijímací řízení to tak degraduje na prosté naučení se nazpamět všech otázek, jako to mají třeba na 1. LF. Testovaná látka je koncipována podle středoškolských osnov, v minulých letech si studenti stěžovali na přemíru genetiky v testu z biologie - ale to už se snad trochu upravilo.

Přibližně polovina úspěšnějších z prvního kola postupuje do kola druhého. Tím je pohovor před komisí. Zde si uchazeč vylosuje dvě otázky - témata jsou nejrůznější - eutanázie, náhradní rodičovství, antikoncepce... Nejde ani tak o konkrétní otázky, jako spíš obecná témata - jestli jsem to správně pochopil, komisi jde o to, zjistit, jestli uchazeč vůbec tuší o co jde (tedy jestli má trochu přehled v těchto pojmech), pak zjistit, jak je komunikativní (jako jestli vůbec umí mluvit - a jestli by tedy byl schopný vůbec komunikovat s potenciálními pacienty) a dále pak jestli jeho názory (jo, jestli máte na danou věc svůj názor, nestyďte se za něj - prý se to cení :o) jsou vůbec slučitelné s povoláním lékaře (Antikoncepce? No fuj... To by přece Bůh nepřipustil... Nikdy bych své pacientce neporadil něco tak hnusného jako antikoncepci, takové rouhání... :o). Na test takzvaných "studijních předpokladů" nemá cenu se nic učit - jde o to, jestli Vám to alespoň trochu logicky myslí (má-li se dávkovat určitý lék podle schématu 5 mg na kilo živé váhy denně, tak jak velkou dávku dostane 20 kilové dítě?), jestli máte prostorovou představivost a třeba také nějakou paměť...

Kde se vlastně učí?

Tato otázka patrně bude nejvíc trápit hlavně prváky. Takže ve stručnosti - všechny přednášky (až na jednu výjimku) by měly být ve Fakultní nemocnici Motol, buď ve velké posluchárně, případně v jedné ze dvou malých poslucháren, které se nachází o dvě patra níž. To byste měli nají, protože jste tam dělali přijímačky.

Pro ty, co je dělali pod vlivem alkoholu a nic si nepamatují - nebo prostě pro ty, kteří si chtějí zopakovat způsoby, jak se do Motola co nejlépe dostat uvádím pár spojů od některých stanic metra (ve všech případech jde o autobusy vystupujete na zastávce Nemocnice Motol:

  • Ze stanice Metra B Anděl (případně zastávka Na Knížecí): linka 167
  • Ze stanice Metra A Hradčanská: linka 174
  • Ze stanice Metra A Dejvická dojdete (asi 2 minuty) do stanice autobusu Kafkova a odtud jedete linkou 180
  • Ze stanice Metra B Nové Butovice: linky 179 a 184

Většina seminářů pak probíhá v areálu Teoretických a preklinických ústavů (TPU) na Plzeňské. Je to buď jedna zastávka autobusem z fakultní nemocnice (174, 179, 180, 184), nebo se sem dostanete tramvají ze stanice Anděl (9, 10). Můžete jet i autobusem z Nových Butovic (179, 184). Další možností, taktéž hojně využívanou jsou autobusy 174 a 180 ze stanice Hradčanská, resp. Kafkova (viz. výše, doprava do FNM). Až budete na zastávce Motol (je tam taková velká mimoúrovňová křižovatka kterou tvoří Plzeňská ulice a silnice, která vede od FNM směrem na Nové Butovice), půjdete kousíček směrem k tramvajové Vozovně Motol. Po pravici uvidíte pár budouv, které mají společnou vrátnici. Na jedné z budov by měl být nápis "BIC ČVUT" (schválně, jestli se vám povede zjistit, co to znamená, nám to trvalo půl roku a povedlo se mi to jen náhodou :-). Až budete blíž, pravděpodobně uvidíte ceduli firmy Vaillant. Přes vrátnici projdete nahoru (možná vám i zvednou závoru, když vás bude hodně :-). A pak půjdete pořád nahoru a už byste to měli najít. V cestě vám bude stát spousta dodávek Ford, které se tam začaly klonovat asi před půl rokem. Ale ty vás nezastaví. Prostě je obejdete. A tam už uvidíte komplex na sebe navazujících lepenkových baráků TPU. Pokud vám to bude připomínat lágr nebo koncentrák, nejste daleko od pravdy. Původně šlo o vojenskou katedru při ČVUT. Nenechte se ale zmást první dojmem, je to tam celkem fajn. :-)

A teď k té hlavní výjimce - anatomie. Výuka nyní probíhá v prostorách Anatomického ústavu 1. LF v ulici "U Nemocnice" poblíž Karlova náměstí. Původní Anatomický ústav 2. LF, společný s anatomickým ústavem FTVS (Fakulty tělesné vychovy a sportu, mezi studenty jsou jak studenti, tak absolventi této fakulty nejčastěji označování jako "hopsálci", případně "eftévesáci"), je už minulostí - byl sice pěkně z ruky, ale v menze pro sportovce se vařilo přeci jenom trochu lépe, než v jiných pražských menzách. :-)

Tak a teď jako takovou třešničku na dortu - některé z vás bude určitě zajímat, kde si poslat nějakou tu SMSku, nebo přečíst své e-maily. Máte v zásadě dvě možnosti, jednou z nich je počítačová učebna, která se donedávna nacházela v Motolské nemocnici, tenhle rok byla možná přesunuta trochu jinam v rámci areálu. Zde potřebujete znát login a heslo od vašeho uživatelského účtu, jež vám vytvoří na Ústavu lékařské informatiky. Přímo v knihovně Ústavu vědeckých informací 2. LF pak máte také možnost také využít několika počítačů.

Druhou možností je učebna, která se nachází v areálu TPU. Tu má na starosti několik dobrovolníků, jedním z nich jsem i já. Otevírací doba je velmi pružná, pár šílenců tam párkrát zůstalo i přes noc. To byl ale extrém, většinou by zde někdo měl být aspoň tak do šesti hodin večer, ale ještě záleží na tom, jak se dohodneme s ostatními na tento rok. Vloni to tak bylo. Po domluvě může být učebna otevřena i do půlnoci. To většinou odjíždí poslední autobusy na Kajetánku, takže pak už tam hned tak někoho neudržíte. :-) Ještě k tomu, kde učebnu najdete. Z těch několika baráků, které tvoří naše TPU je to ten předposlední, ale musí se k němu jít venkem, zevnitř tam neprojdete. Pravděpodobně vám to někdo ukáže.

A když už je řeč o TPU, nemůžu nezmínit i náš klub - u Dr. Vojáka. Taktéž na Plzeňské, nemůžete přehlédnout...

A ještě jedna chuťovka naší fakulty - tělocvik. Na ten se musí jezdit přes celou Prahu až na Hostivař. Nejlepší je, když se metrem A nějak dostanete na konečnou - na stanici Skalka. Z ní buď autobusem 154, nebo 271, pojedete jednu zastávku za Nádraží hostivař. Dřív se to jmenovalo Taškent, teď se to prý jmenuje Gerzenova. Stával tam takový supermarket (Albert), jde se jakoby za něj a pak pořád rovně až narazíte na SCUK (Sportovní centrum Univerzity Karlovy). Toť celý trik. :-)

Jak je to s učebními materiály?

Něco vám půjčí z knihovny, něco už na vás nezbyde a některé věci ani v knihovně nejsou, případně jsou k dispozici jen na prezenční půjčení a proto si je musíte sehnat jinde (koupit). Obecně pro půjčování knih platí formulka: Kdo dřív příjde, ten dřív mele. Osvětlím na příkladu. Čihákova anatomie se v knihovně nachází dejme tomu v počtu 100 kusů. Studentů je například 150. Co to znamená? Prvních 100 tuto učebnici dostane, další mají smůlu, případně dostanou něco jiného (skripta od Petrovického, nebo ještě nějaké starší saláty). K tomu Čihákovi - půjčí vám pravděpodobně jenom první dva díly. Pokud chcete třetí, budete si ho muset koupit...

A další možností je, podívat se sem: knihy.medik.cz
Hodně štěstí u studia medicíny na naší fakultě!
Máte další dotaz? Neváhejte a ptejte se - buď přímo mně (sekce Kontakt) nebo se můžete zkusit zeptat v diskusním fóru těchto stránek, které naleznete zde.

© 1999-2005 MaT, All rights reserved
Portions copyrighted by other persons ;-)